NewsMakers Повна версія

Місцеві вибори 2020: які основні зміни у голосуванні варто врахувати

У 2019 році в Україні ухвалили Виборчий кодекс, а всередині липня цього року до документу внесли низку змін. Проте, за словами експертів, він все ж потребує удосконалення.

Читайте також: У ЦВК розповіли, чи є “червона зона” підставою для скасування виборів

Які ключові зміни, внесені до Виборчого кодексу, і як голосуватимуть українці 25 жовтня, пише 24 канал.

Для тих, кого обирають:

Буде два типи виборчих систем: мажоритарна (для невеликих населених пунктів) та пропорційна з відкритими партійними списками (для виборів у обласні ради та у населених пунктах з понад 10 тисячами жителів).

Другий тур виборів міських голів буде проводитися лише в містах з населенням понад 75 тисяч осіб (якщо жоден із кандидатів не набере понад 50% голосів у першому турі).

Скоротили кількість виборчих округів (їх було укрупнено). Від одного округу обиратимуться щонайменше двоє і максимум 4 депутати.

Читайте також: Синоптики спрогнозували, скільки ще протримається “бабине літо”

Немає можливості самовисування – списки формують партії, вони ж впливають на розподіл мандатів.

Гендерні квоти: у кожній п’ятірці списку має бути щонайменше двоє представників протилежної статі (в цілому у списку політсили – не менше 40% кандидатів однієї статі).

Обмеження можливості обиратися на різні посади для кандидатів. Тепер можна балотуватися лише на дві посади на одному рівні або ж у ради максимум двох рівнів.

Організації партії на місцях мають можливість укласти угоду про співпрацю з депутатською групою у парламенті, що гарантує включення її кандидатур до виборчих комісій (раніше це право мали тільки депутатські фракції).

Пропонують притягати до відповідальності за підкуп кандидата. Це, ймовірно, має відбити бажання створювати кандидатів-двійників.

Читайте також: В окупованому Криму проходять місцеві “вибори”: Україна закликає світ не визнавати їх результати

Для тих, хто обирає:

Можна обирати не лише партію, а й кандидата. Він, однак, повинен набрати щонайменше 25% від виборчої квоти, щоб просунутися вище за списком. Якщо висуванець набирає менше – мандати розподіляє партія.

Змінилася форма бюлетеня: навпроти партій буде список кандидатів від неї. Виборець має поставити галочку за партію, яку обирає, і вписати номер кандидата, якого підтримує.

Можна змінити виборчу адресу на постійній основі, написавши заяву у відділ ведення Державного реєстру виборців. Також до 10 вересня була можливість змінити місце голосування онлайн (разово).

Карантинні нововведення

Змін у ці вибори додав і карантин, введений через COVID-19.

Зокрема, йдеться про:

Соціальну дистанцію (можливо, різні входи для виборців, обмеження для кількості людей у приміщенні тощо).

Засоби персонального захисту для працівників виборчих дільниць, а також їх наявність у виборців.

Заборону масових зборів виборців у приміщенні (для агітації перед виборами) та роздавання буклетів у наметах.

Читайте головні новини України та світу на наших сторінках у FacebookTelegram та Instagram