Попри ембарго: ліки української “Дарниці” продають у рф в обхід санкцій?

19.03.2024, 16:32
155995

Одні воюють, інші – торгують? На третьому році повномасштабного вторгнення рф продукцію виробництва компанії “Дарниця” помітили у вільному продажі в низці російських онлайн-аптек, а фармконсультанти підтвердили: медикаменти дійсно є в наявності. Невже українська компанія з орбіти екснардепа Загорія так і не змогла обірвати зв’язки з росією?

Читайте також: Ймовірний наступ РФ на півночі: в ГУР прокоментували загрозу

Чи справді “Дарниця” колишнього нардепа Гліба Загорія фактично продовжує спонсорувати країну-агресорку? А також які схеми за участі виробників ліків розслідує СБУ та хто “кришує” імовірні “договірняки” фармацевтів? Деталі – у новому розслідуванні Алли Легези для СтопКору.

Аби з’ясувати, яким чином ліки українського виробника продовжують потрапляти на полиці російських аптек, редакція “СтопКору” спрямувала запит до “Дарниці”, але протягом тривалого часу відповіді так і не отримала.

Чи дійсно фармкомпанія спонсорує податками країну-терористку?

Це питання мали б дослідити у Службі безпеки України, до яких журналісти також звернулись і повідомили про “знахідку”. Якщо факти співпраці доведуть, як повідомили СтопКору у МОЗ, реєстраційне посвідчення “Дарниці” можуть припинити та ухвалити рішення про повну або тимчасову заборону застосування лікарських засобів під цим брендом.

Як взагалі можливо, що одні українці воюють з російськими нападниками за незалежність, а інші, наче зі “стокгольмським синдромом”, ведуть з ними бізнес? Ситуацію прокоментував ветеран російсько-української війни Костянтин Ільченко.

Вони просто кажуть: “Та ні, це там наклепи якісь. Ми не торгуємо з росією. Ну а те, що ви бачите в магазинах російських чи в інтернеті нашу продукцію – ми не знаємо”. Що це за відповіді? І цієї відповіді достатньо для прокуратури і для СБУ, щоб просто тихенько сидіти і казати: ну вони ж сказали, що вони не винні?!” – наголосив він.

Теоретично можна припустити, що українські медикаменти з терміном придатності в середньому 3-4 роки завозили в рф ще до повномасштабного вторгнення. Але якщо ще у 2017 році, за даними YouControl, мали місце прямі операції “Дарниці” з країною-агресоркою, то в наступні роки ЗМІ припускали вже механізм перевезення ліків у росію через країни, що входять до так званого Митного союзу з рф.

Ба більше, фармпродукція “Дарниці”, яка користувалася попитом в рф раніше, досі не втратила там популярності, про що свідчать нещодавні відгуки росіян на форумах щодо ефективності препаратів. При цьому власник компанії Гліб Загорій нерідко дає інтерв’ю про те, як війна впливає на фармбізнес, як українська влада “воює” з підприємцями, але – ані слова про засудження росіян і про те, що саме росія є агресоркою.

Можливо це пов’язане з тим, що Загорій – сам уродженець рф?

Нагадаємо, як ми повідомляли у попередніх розслідуваннях, власник “Дарниці” може бути пов’язаний із соратницею путіна Валентиною Матвієнко, чий син Сергій теж займався фармбізнесом. За даними деяких ЗМІ, Загорій і Матвієнко родичі, а в одному з інтерв’ю український бізнесмен підтвердив, що особисто знайомий з російською політикинею, але наче не спілкується з нею.

Крім того, за даними наших колег з “Української правди”, Загорій свого часу був причетний до викрадення і утримання активістів Майдану Ігоря Луценка та Юрія Вербицького, який в результаті катувань трагічно загинув, а на території “Дарниці” навіть проводили слідчі дії.

Тож чи випадково тепер ліки “Дарниці” опинились у росії?

У Службі безпеки України у відповіді на запит СтопКору зазначили, що не можуть повідомляти деталі своїх розслідувань, проте коротко зазначили, що наразі відкрита справа, де фігурує фармкомпанія Гліба Загорія. Ідеться про ймовірну змову “Дарниці” із Львівським онкоцентром та можливу розтрату бюджетних коштів в умовах війни.

Як зазначається в опублікованих матеріалах справи, працівники “Львівського онкологічного регіонального лікувально-діагностичного центру” за попередньою змовою із компаніями “Скайінвест”, “Галич-полімед” та “Фармацевтичною фірмою “Дарниця” заволоділи бюджетними коштами, купуючи препарати за завідомо завищеною вартістю та створивши дискримінаційні вимоги стосовно інших потенційних учасників торгів, обмеживши конкуренцію.

З цього приводу, як повідомили в Держаудитслужбі у відповіді на запит СтопКору, в Західному офісі ДАСУ з урахуванням нашої інформації вже заплановані ревізія та фінансовий аудит онкоцентру.

А от в Антимонопольному комітеті, який насамперед і має контролювати антиконкурентну узгодженість дій, відповіли, що не побачили в діях Львівського онкоцентру і “Дарниці” порушень законодавства щодо захисту економічної конкуренції.

Виходить, що їхні дії не належать до компетенції АМКУ?

Як зауважила аналітикиня ВГО “Стоп корупції” Анастасія Бондаренко, яка досліджувала державні тендери на закупівлю ліків за участі компанії “Дарниця”, обмеження конкуренції на користь “Дарниці” спостерігалося не лише у тендерах Львівського онкоцентру, а й у багатьох інших закупівлях державних та комунальних медустанов.

Дарниця” за 2022-2024 роки підписала договорів на 192 млн гривень приблизно. Серед цих грошей отримано 109 мільйонів через відкриті закупівлі. Але ми бачимо такий нюанс, що більшість із відкритих закупівель, які були оголошені замовниками, проходять без конкуренції, бере участь лише одна компанія. Дуже дивна ситуація з відкритими закупівлями, тому що суми, які витрачаються на ліки, – немаленькі. Замовник може прописувати умови таким чином, що діючі речовини ліків або ж самі ліки може виготовляти лише одна компанія “Дарниця“, – підкреслила вона.

Що відбувалось з тендерами “Дарниці” на тлі війни?

За минулий 2023 рік “Дарниця” виграла чи не найбільше державних закупівель і увійшла у трійку лідерів із продажу ліків медзакладам. Але у чому полягає ключова перевага цієї компанії і хто може стояти за її лідерством на фармринку? Як виявили репортери СтопКору в попередніх розслідуваннях, Іван Бавикін – експомічник нардепа Гліба Загорія, власника “Дарниці” – очолював “медцентр сертифікації” при МОЗ.

Але це не єдиний конфлікт інтересів за участі Загорія. Не виключено, що власник “Дарниці” – протеже Сергія Кузьміних – нардепа, голови парламентського підкомітету з питань фармдіяльності та колись члена Комісії МОЗ, що може ініціювати припинення дії реєстраційного посвідчення на ліки. У вузьких медколах Кузьміних відомий як тендерний “рішало”, якого, до слова, позаминулого року детективи НАБУ зловили на гарячому під час отримання понад пів мільйона гривень хабаря за сприяння в отриманні тендеру“, – зазначає журналістка Алла Легеза.

Як цей парламентар пов’язаний із бізнесменом Загорієм і в чому може полягати конфлікт інтересів?

У 2016-2018 роках благодійний фонд родини Загорія надавав фінансову допомогу на загальну суму 9,5 млн гривень фонду Кузьміних. З цього приводу, через ризик лобіювання інтересів “Дарниці”, розслідування почали й в НАЗК. В Міністерстві охорони здоров’я у відповіді на запит СтопКору теж підтвердили, що згідно з положенням комісії конфлікт інтересів мав місце, тож в серпні минулого року наказом МОЗ Сергія Кузьміних виключили зі складу комісії. А от у фармкомпанії “Дарниця” запит з приводу цього та інших питань проігнорували.

Тож стопкорівці вирішили зателефонувати самому Кузьміних, але додзвонитися так і не вдалося.

Цікавими видаються і фінансові результати “Дарниці” за роки великої війни.

У березні 2023 року у “Дарниці” похвалилися тим, що збільшили чистий прибуток порівняно з попередніми даними майже у 5 разів, а активи компанії у 2022-му збільшилися на 10% до 5 з половиною млрд гривень. То кому ж належить більшість активів фірми і куди йдуть податки?

Як виявляється, “Дарниця”, що позиціонує себе як вітчизняна фармацевтична компанія, насправді може називатись українською лише на 7%, бо саме майже така кількість відсотків зосереджена в руках громадянина України Володимира Загорія, батька Гліба Загорія.

А от ще 93% компанії перебувають у власності однойменної фірми “ДАРНИЦЯ ГРУП ЛІМІТЕД” (Кіпр), бенефіціаром якої, за даними інформаційно-аналітичних платформ, є вже відомий нам Гліб Загорій, але… з кіпрською реєстрацією.

За даними міжнародної аналітичної платформи opencorporates, зареєстрована фірма в столиці республіки, у місті Нікосія. У цій будівлі на обліку є багато компаній, але найцікавіше, що на одному поверсі розташовані й офшори з рф. Зокрема, під тим самим дахом розташована фірма NICHERI SERVICES LIMITED, що має зв’язок з однією з найбільших в росії нафтових компаній “Кинеф”, якою володіє росіянин Вадим Сомов.

Також на одному поверсі з кіпрською “Дарницею” співіснує й офшор під назвою MAZION LTD, за дорученням якого підприємство Sia Frigo Baltic здійснювало операції з російською фармкомпанією “”ГЛОБАЛ ФАРМА”, серед топзамовників якої – регіональні “Мінздрави” рф. Бенефіціар компанії – росіянин Микола Беленький-Гордонов.

Цікаво, чи не через цю російську фармфірму й відбувається торгівля Дарниці із рф?

Як з’ясували розслідувачі СтопКору, фінансові операції з офшорною “Дарницею” відбуваються систематично, а останні реєстраційні дії з платежами, за даними кіпрських реєстрів, проводили зовсім нещодавно, у січні цього року. Компанію створили ще 13 років тому, а її попередня назва – AUSUBEL PROPERTIES LTD.

Невже стільки років начебто вітчизняна фармкомпанія виводить гроші закордон, що може бути особливо цинічним в розпал війни і період нестачі коштів в країні? За словами провідного українського юриста, експерта із питань законодавства про інвестиції Валентина Загарія, причин виводу активів закордон може бути кілька, наприклад захист від рейдерства, але серед ключових – “економія” на податках.

Кіпр дуже зручний і з точки зору виводу дивідендів. Якщо, наприклад, зверху кіпрської компанії інша компанія, наприклад, Сейшели чи Панама, то потім з Кіпру кошти виходять “під нуль” абсолютно. Або, що ще простіше, вони просто “обкешовують” ці речі. Вони платять за консультаційні послуги якійсь нерезидентній компанії на Панамі. Це “гаманець”, який отримує фактично всі кошти, що були виведені з України. Тобто це спосіб з максимально низькою ставкою вивести кошти з України без оподаткування і фактично витрачати їх там безконтрольно, а можливо й в Україні, але заощаджуючи на податках“, – коментує він.

За інсайдерськими даними власних джерел СтопКору, у Гліба Загорія, ймовірно, також є посвідка на проживання в республіці Кіпр та, можливо, навіть громадянство цієї країни. У Міністерстві закордонних справ з цього приводу нічого не відповіли, а в посольстві Кіпру в Україні зазначили, що не можуть розголошувати таких даних.

Також, згідно з декларацією, Загорій також контролює офшорну фірму Danig Limited, що на Бермудських островах, та DBS Holding S.a r.l у Люксембурзі.

Вочевидь як бізнесмен із великими грошима і закордонними активами, він отримав резидентство Кіпру і, на відміну від пересічних українських чоловіків, може вільно виїхати за межі країни та навіть сховатися від правосуддя у разі доведення його провини хоча б по одному з описаних нами вище епізодів. Як це зокрема було й зі скандально відомим бізнесменом Ігорем Мазепою, якого затримали при перетині українського рубежу на кордоні з Польщею через справу щодо незаконного будівництва котеджного містечка на землях Київської ГЕС“, – зауважує Алла Легеза.

Чим саме пов’язані Гліб Загорій та Ігор Мазепа, який зараз перебуває під слідством? Редакція “СтопКору” вже готує нову серію розслідування, де розкриє це питання, а також покаже, на кого зареєстрована більшість статків власника “Дарниці”. Та проллє певне світло на те, що ж намагається приховати пан Загорій, здійснюючи тиск на журналістів.

Нагадаємо, минулого року стало відомо, що вітчизняну фармкомпанію “Дарниця” підозрюють у маніпуляціях із закупівельними цінами – за даним фактом відкрито кримінальне провадження. Документи щодо вартості імпорту сировини, надані компанією, викликали сумніви в своїй достовірності.

Понад те, порівняльний аналіз показав: медпрепарати “Дарниці” – найдорожчі на українському ринку, а близько 30% собівартості складають витрати на рекламу продукції. За оцінками комунікаційної компанії Razom Group, вже під час повномасштабної війни “Дарниця” витратила на телерекламу 50-60 млн грн.

Читайте головні новини України та світу на нашій сторінці у Facebook

 

Помилка в тексті? CTRL+ ENTER

  Коментарі (0)

  Додати коментар

  Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

  Останні новини

  Опитування

  WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com