Сіль майя могли використовувати як гроші

23.03.2021, 16:35
95742

Такого висновку дійшла професорка з США, вивчаючи стародавній соляний “завод” майя, – повідомляє Курс України.

Читайте також: Америку “відкрили” люди й собаки понад 10 000 років тому

Робота опублікована в Journal of Anthropological Archaeology. Торгівля на ринках була важливою складовою для життя домогосподарств майя епохи пізнього класицизму (600-900 роки нашої ери). Відомо, що майя використовували як гроші какао-боби, тканий бавовна і вироби з міді.

Нове дослідження вченого з Державного університету Луїзіани (США) Хізер Маккіллоп говорить про те, що грошима для майя могла служити і сіль. Адже цей продукт необхідний для нормальної роботи організму і корисний для консервування їжі. Крім того, сіль могла представляти цінність для майя в силу обмеженого поширення в регіоні їх проживання.

У 2004 році, завдяки підводної археології, професор кафедри географії та антропології в Університеті Луїзіани виявила в південній частині Белізу перші залишки древніх соляних будівель майя, зроблені з дерева і соломи. Вони збереглися завдяки тому, що були затоплені в морській лагуні, в мангрових лісі. З тих пір Хізер Маккіллоп і її команда студентів і аспірантів нанесли на карту вже 70 ділянок, які свідчать про видобуток солі і її використанні майя.

Крім іншого, фахівці знайшли каное, інструменти з жадеита, кам’яні знаряддя, які використовуються для засолювання м’яса і риби, безліч уламків керамічних виробів. Вчений вважає, що майя кип’ятили водний соляний розчин в керамічних горщиках над вогнем, щоб добути сіль.

На її думку, в цьому місці був свого роду «завод» з виробництва солі, так як масштаби видобутку говорять про те, що всю її місцеві майя явно не використовували. Швидше за все, вони відвозили сіль вгору по річці на продаж. Крім того, професор і її аспіранти досліджували сотні уламків керамічних виробів для солі, а також відтворили глиняний посуд на 3D-принтері.

Завдяки цьому вдалося встановити, що керамічний посуд, що використовуються для кип’ятіння розсолу, були стандартизовані за обсягом, тобто виробники виготовляли однакові одиниці соляної маси.

А це говорить про можливість використання її в якості грошей. Про це ж побічно свідчить майяська фреска, написана більше 2500 років тому на півострові Юкатан (Мексика) і зображує продавця солі. Етнографічні дані, зібрані в 1981 році в Гватемалі, лише підтверджують ідею: сіль на цій території в давнину могла розглядатися в якості цінного товару. Її виробляли і купували, а потім використовували як грошову одиницю.

Читайте головні новини України та світу на наших сторінках у FacebookTelegram та Instagram

Помилка в тексті? CTRL+ ENTER

    Коментарі (0)

    Додати коментар

    Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

    Останні новини

    Опитування

    WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com