У Болгарії знайдено доісторичний артефакт із протописьмом

31.03.2021, 09:39
96031

Болгарські археологи знайшли доісторичну глиняну плиту з, можливо, доалфавітним письмом або протописемним різьбленням.

Знахідка була зроблена при розкопках великого поселення недалеко від Панагюріште в південній частині центральної Болгарії, – пише Антон Ходоренко (НВ).

Читайте також: У Китаї археологи виявили сліди загадкової цивілізації

Хоча це не доведено, здається правдоподібним, що нещодавно виявлена ​​керамічна плита епохи неоліту і енеоліту з її різьбленими знаками могла бути прикладом свого роду протописьма в тому сенсі, що вона була дуже ранньою формою передачі інформації письмовими засобами.

Розшифрувати такі послання поки не є можливим, оскільки люди, які їх створили, не знали алфавіту.

Подібні доісторичні керамічні артефакти доалфавітної писемності або протописемності, що датуються 8000−7000 років тому, багато з яких мали однакову еліптичну форму, були знайдені по обидва боки Балканських гір (Стара-Планина).

Одним з таких артефактів є невелика керамічна плита 6-го тисячоліття до нашої ери з письмовими знаками, знайдена в 2017 році недалеко від Нової Загори в Південній Болгарії. Ще одна схожа знахідка — керамічний фрагмент віком 7000 років з передалфавітним письмом кінця неоліту, який був знайдений в 2016 році в доісторичному поселенні біля міста Рибен в Північній Болгарії.

До сих пір одним з найвідоміших археологічних артефактів з передалфавітним письмом були так звані Градешницькі таблички, виявлені в 1969 році недалеко від міста Градешниця Врацького району на північному заході Болгарії. Артефакти, зіставні з табличками Градешниця, також були знайдені в сьогоднішній Румунії, тобто на північ від річки Дунай.

Остання доісторична керамічна плита з можливим протописом, виявлена ​​в Болгарії, була представлена ​​на щорічній виставці «Болгарська археологія 2020» в Національному інституті і музеї археології в Софії.

Знахідка стала частиною відкриття і розкопок великого поселення на стику пізнього неоліту і раннього енеоліту в районі Варбішкі Дол, місто Бата (Бута), муніципалітет Панагюріште, в центральній частині південної Болгарії.

Це місце було розкопано археологами Явором Бояджиєвим і Каменом Бояджиєвим з Національного інституту та музею археології в Софії і Валерієм Петровим з Інституту етнології і фольклористики в Софії.

«Доісторичний комплекс являє собою просторе поселення площею не менше 150 000 квадратних метрів, що датується кінцем пізнього неоліту (нова кам’яна доба) і початком енеоліту. Вік — близько 5100 — 4800 років до нашої ери», — йдеться в повідомленні Болгарської археологічної виставки.

Велике доісторичне поселення розташовувалося на терасі по обидва боки невеличкої річки, яка є лівою притокою річки Банська Люда Яна. Археологи виявили два археологічних шари, зазначивши, що їх могло бути більше, але верхні з них, ймовірно, були знищені землеробством.

У різних місцях поселення епохи неоліту і енеоліту дослідники наткнулися на скупчення археологічних артефактів. Археологи виявили три вогнища і численні ями, причому деякі з ям мали діаметр 0,4−0,6 метра, що привело дослідників до припущення, що ці ями мали відношення до архітектури будівель і, ймовірно, використовувалися для установки масивних дерев’яних стовпів.

«Виявлено понад 1500 артефактів. Особливо примітні різноманітні антропоморфні статуетки, деякі з яких з детальною обробкою, відмітними рисами обличчя і навіть „зачісками“. Також були виявлені два керамічних артефакти з гравіюванням знаків», — зазначає археологічна група.

Читайте головні новини України та світу на наших сторінках у FacebookTelegram та Instagram

Помилка в тексті? CTRL+ ENTER

  Коментарі (0)

  Додати коментар

  Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

  Останні новини

  Опитування

  WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com