Ніна Матвієнко – квітка-душа України: біографія, факти, події

8.10.2023, 15:05
147946

8 жовтня 2023 року стало відомо, що померла Ніна Матвієнко – легендарна співачка і народна артистка. Майстриня не дожила до свого 76-го дня народження всього 2 дні. Про її раптову смерть повідомила дочка Антоніна.

Читайте також: На 75 році життя померла легенда української пісні – Ніна Матвієнко

Ніна Матвієнко прославилася впізнаваним голосом і талановитим виконанням українських народних пісень. Її називали “українським соловейком”. Співочий стаж Ніни Матвієнко становить понад 50 років, а репертуар складає сотні пісень, серед яких немає жодної російської. Ми розповіли, якими були життя і творчість великої артистки.

Творчість і біографія Ніни Матвієнко

Ніна Матвієнко народилася в 1947 році в селі Неділище Житомирської області. Вона була п’ятою дитиною з одинадцяти. Сім’я Матвієнків була бідною і віддала дочку вчитися в школу-інтернат для дітей з багатодітних сімей. Ніна згадує, що у її мами був чудовий голос, і від неї дівчинка отримала любов до народних пісень.

Відразу після закінчення інтернату юна Ніна влаштувалася на роботу на завод “Хіммаш”, маючи мрію стати артисткою. На зарплату вона пошила собі пальто, в якому поїхала до Києва на пробу в народний хор ім. Верьовки. Її взяли. Так в 1968 році почалася музична кар’єра Ніни.

У хорі Григорія Верьовки Матвієнко виступала понад 20 років, протягом яких їздила на всесоюзні музичні конкурси та світові гастролі. Радянська влада деякий час забороняла артистці залишати країну. Її звинувачували в українському націоналізмі через відсутність у репертуарі пісень російською мовою. На це Матвієнко відповідала: “Хочете російської пісні – Зикіну слухайте…”

У 1985 році Ніна Митрофанівна стала народною артисткою УРСР, а в 1988 році отримала престижну Національну премію імені Тараса Шевченка. Матвієнко щоденно і багато працювала, постійно виступала на концертах і творчих вечорах, робила записи для радіо і телебачення.

Ніна Матвієнко в молодості / Фото: instagram.com/tonya_matvienko

У 1975 році Матвієнко заочно закінчила філологічний факультет КНУ ім. Т. Шевченка. Вона захоплювалася збором українських фольклорних творів і народних пісень, друкувала власні вірші та есе, а в 2003 році видала біографічну книгу “Ой, розорю нивку широкую”.

З 2004 року Ніна Матвієнко бере участь у політичному житті України. У 2006 році отримала звання “Героя України”. Після подій Євромайдану вона критикувала його лідерів, але у 2022 році різко засудила військове вторгнення РФ в Україну та попередила російських військових про розплату.

Сім’я Ніни Матвієнко

У 1971 році Ніна Митрофанівна вийшла заміж за художника Петра Гончара. У шлюбі артистка прожила до самої смерті. У пари є старші сини Іван і Андрій, і молодша дочка Антоніна. Іван Гончар постригся в ченці, а Андрій став художником, як і батько. Антоніна Матвієнко пішла по стопах матері і стала співачкою в народному жанрі.

Ніна Матвієнко – цікаві факти

За довге життя Ніни Матвієнко з нею сталося багато цікавих подій.

– До повноліття Ніна не відзначала і не отримувала подарунки на дні народження. Майбутня зірка провела дитинство в інтернаті, де на свято їй давали лише кілька цукерок.

– Після закінчення інтернату Матвієнко працювала кранівником на заводі, щоб заробити на життя, але не залишала мрію стати артисткою. Робота на заводі була шкідливою для здоров’я і фізично складною.

– В юності Матвієнко займалася спортом: грала у волейбол і баскетбол, метала гранати.

– Троє дітей Ніни зверталися до своєї матері на “Ви”.

– Ніна Матвієнко зізналася, що походить з давнього роду княгині Ольги.

– Ніна Матвієнко була не тільки талановитою співачкою, але також актрисою театру і кіно. Вона знялася у фільмах “Солом’яні дзвони” і “Пропала грамота”, телеспектаклі “Маруся Чурай”, радіоспектаклі “Лісова пісня” і виступала в американському театрі La Mama в Нью-Йорку. Також Ніна була театральним режисером музичного спектаклю “Під сонцем” за участю японського танцівника Тадаші Ендо.

– Ніна Митрофанівна охоче виступала на сцені спільно з сучасними українськими гуртами та співаками, такими як ТНМК та Монатік.

– Репертуар артистки становить понад 250 творів – це народні пісні, молитви, колискові, щедрівки, веснянки, танцювальні та гумористичні номери.

– Фанати артистки дивувалися молодим зовнішнім виглядом Ніни Матвієнко. Артистка завжди виглядала молодше свого віку. Своїм секретом молодості вона називала відмову від м’яса і алкоголю, а також любов до українського борщу. Артистка також відрощувала довге волосся і доглядала за ними.

– Ніна Матвієнко регулярно виступала на рідній Житомирщині і щороку приїжджала до Новограда-Волинського на фестиваль “Лесині джерела”.

Редакція NewsMakers висловлює співчуття рідним, друзям і колегам пані Ніни.

Читайте головні новини України та світу на нашій сторінці у Facebook

Помилка в тексті? CTRL+ ENTER

    Коментарі (0)

    Додати коментар

    Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

    Останні новини

    Опитування

    WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com